Přeskočit na hlavní obsah

Barvy, barvičky :-)

Dnes bych vám ráda napsala něco málo o barvičkách na textil, tedy alespoň o těch, které mám a jak se mi s nimi pracuje :-)

Než se ale dostanu ke značkám a k tomu jaké mám vlastně nejradši, napíšu vám ještě pár rad a tipů.
Barvy na textil se převážně všechny dají mezi sebou míchat a vytvářet tak různé odstíny, stejně jako je to u jiných barev. Povětšinou jsou vodou ředitelné, máme barvy hustější konzistence, ale i tekuté. Pozor na to, když kupujete barvičky, na jaký textil jsou určené, protože bývají občas rozdělené podle toho jestli jsou na tmavý nebo na světlý textil. Já vždy sahám po těch na tmavý, protože nikdy nevím na co vlastně budu barvičku používat, ale někde jsem četla, že barvičky na světlý textil jsou také důležité z toho důvodu, že nevytvářejí tak silnou "krustu" na látce, ale podle mého když se koupí kvalitní barva, která je vhodná na obojí (také cenově o něco dražší) nebudete mít problém.
Pokud se tak stane a vy budete mít doma barvy na světlý textil, ale rádi byste si pomalovali třeba černé triko, sáhněte po bílé barvě a dejte jí jako podklad pod barvu. Barvy vždy po zaschnutí zafixuji zažehlením přes pečící papír. Nicméně dají se sehnat i takové, které se zažehlovat nemusí. Co se týče praní, s klidem peru vše na 40°C (obrázek otáčím na rub).

Na textil existují mimo jiné také různé fixy, pera, voskovky apod. Ikdyž pár fixek mám doma taky, nějak výrazně jsem s nimi snad nikdy nepracovala, přeci jen jsem typ člověka, který raději bere do ruky štětec :-)

Co se týče značek.. je jich mnoho! Přijde mi, že ta škála výrobců je opravdu veliká a ceny se pohybují od 40 až třeba do 200 Kč. Já volím zlatou střední cestu a sahám po těch kolem 80 - 100 Kč. Převážně jsem si nechala poradit od prodejců a vždy se mi to vyplatilo. Je faktem, že ty barvy, které jsem si pořídili během tohoto měsíce ještě tak úplně vyzkoušené nemám, než si do nich sáhnu, kochám se :-)))

Před tím než jsem šla barvičky nafotit pro tento článek, říkala jsem si jaké jsem vlastně vořezávátko a že vám toho příliš asi neukážu, no a pak jsem se sama docela divila kolik toho mám. Ke každé přikládám odkaz na prodejce tak se můžete rovnou kouknout i tam :-)

Tak a jdeme na to...


PÉBÉO SETACOLOR


Začnu těmi, které mám opravdu nejradši a to jsou barvy na textil od Pébéo Setacolor. Mají opravdu velký výběr barev (asi 40 odstínů) a to i včetně těch metalických a perleťových, kterých mají na výběr snad kolem 15. Barvy jsou to krásně syté a dají se tak používat i na tmavý textil, výborně se s nimi pracuje. Mají velice dobrou konzistenci, dají se ředit vodou a pro ty kdo rádi experimentují mohou se různě míchat mezi sebou. Hlavně jsou takové pružné na látce, netvoří velkou vrstvu a neloupou se. Na tyto barvy opravdu nedám dopustit a co mě ještě těší, že jsou k dostání v Děčíně v ArtMaterial, což je super když mi zrovna chybí nějaká barvička, kterou potřebuji nutně. Cena se pohybuje kolem 85 - 100Kč.
Od této značky používám také černou konturu.IZINKIzink je poslední dobou velký boom co se barev týče, osobně jsem měla tyto barvičky nakoupeny jako první, to bylo překvápko že mi přišli tekuté barvy a já jako začátečník jsem vůbec nevěděla co s nima.. až později jsem přišla na to jak moc jsou super pro různé efekty a podbarvování, nicméně takto si vlastně můžete naředit jakoukoliv bavičku a dát jí do rozprašovače, ale tak když už je mám doma čas od času je použiju, třeba jako při malování trička pro sestřeničku :-)
(rybky jsou dokresleny barvami Pébéo)
Nemají v nabídce jenom barvy tekuté, ale také ty s tou normální konzistencí, abych pravdu řekla, když to srovnám s barvami Pébéo přijdou mi dost "drsné" a méně pružné potom na textilu. Každopádně patří mezi ty kvalitnější a dobře kryjí (ne ty tekuté - ty jsou spíše na světlý textil). Cena je kolem 100 Kč, za tekuté až 170 Kč.

LUMIERE


Barvičky od Lumiere mě velmi mile překvapili. Objednala jsem si sadu metalických barviček na vyzkoušení a musím uznat, že tyhle barvy jsou opravdu krásné. Jsou dobře pigmentované a konzistencí jsou podobné těm od Pébéo, nicméně jsou také o něco dražší (na druhou stranu je více ml), cena se pohybuje kolem 110 - 130Kč /67ml, za sadu jsem dala asi 440 Kč (9 odstínů/14ml). Pokud se k těmto barvičkám dostanete, nebudete litovat :-)

NERCHAU TEXTILE ART 

Tyto barvy, německé značky Nerchau, jsem si pořídila nedávno na veletrhu v Liberci a tak nemůžu úplně říct jakou mají výdrž, nicméně zatím jsem vyzkoušela jen bílou klasiku jako podklad pod třpytky a kryla velice dobře, malovalo se s ní také zajímavě, mají mnoho různých odstínu v nabídce. Co mě ale zklamalo a ještě ani nevím jestli se mi povede s nimi pracovat, je sada barevných téměř neonových odstínů. Přijde mi, že nejspíš přimrzly (na to dejte pozor!) a mají kašovitou konzistenci, tím že jsou ale vodou ředitelné pokusím se jim dát ještě život, uvdíme co na to řeknou :-))) Byla by jich škoda, protože barvy jsou to krásné. Na co si musíte dát pozor při koupit těchto barev je již zmiňované, na jaký vlastně textil jsou - mají totiž jak na tmavý tak na světlý. Cena se pohybuje kolem 70 - 90 Kč.

PENTART


Zaslechla jsem něco o chameleonkách.. barvičkách měnící barvu a tak jsem ji musela mít doma :-) Další perlička z veletrhu, zkoušet budu brzy, zatím jsem, ale stejně jako u TextilArtu zjistila, že má hodně podivnou konzistenci..no doufám, že jsem nekoupila zajíce v pytli, určitě přidám brzy nějaký příspěvek s tímto objevem. Cena cca 85 Kč, na to že je to "specialitka" je to velmi milá cena :-)). Koukala jsem, že klasické odstíny vyjdou asi na 62 Kč, což vůbec není špatné, tak uvidíme jestli později ještě nějaké nepořídím.

DECOLA


A tady máme další novinku v mé sbírce a to jsou barvy od firmy DECOLA. Vypadají velice slibně, byli mi doporučeny v našem Děčínském hobby obchůdku jako levnější a přesto fajn varianta. Tak uvidíme, jak budou krýt a zda budou stejně tak pružné jako Pébéo. Cena se pohybuje kolem 55 - 60 Kč, což je pro někoho určitě přijatelnější.

GLITTER LINER


Nakonec jsem si nechala "glitříky", což se spíše řadí mezi kontury, ale já s nimu občas vymaluji i celý obrázek. Pro někoho kdo má rád třpitky, vřele tyhle doporučuji. Suprově drží a mají velké využití a to nejenom na látku, ale i papír, dřevo a myslím že i keramiku a sklo (ale tím si nejsem úplně jistá). Jsou opravdu perfektní, neopadávají a drží i po vyprání (je ale lepší dát spíše nižší teplotu). Cena kolem 65 Kč.

A co dál? 

Určitě ale do budoucna tímto nekončím, v plánu mám vyzkoušet také české barvičky Artemiss (cena kolem 45 Kč) a tabulovou barvu na textil.. že jste o ní ještě neslyšeli? No já už se na ní moc těším, protože je to rozhodně něco co bude velmi zajímavé a kreativní :-) Co se týče barev jsem takový experimentátor a ráda zkouším nové, proto není vyloučeno, že brzy nepřijde další recenzovaný článek :-)

Máte zkušenosti i s jinými barvami se kterými jste hodně spokojeni? Určitě mi napište do vzkazu jaké to jsou.

Mějte krásný den
K.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Začínáme s POWERTEXEM

Zdravím všechny kreativce, konečně se zase po dlouhé době hlásím s novinkama a doufám, že opět nastane čas přidávat více příspěvků :-) a to hlavně proto, že se chystám více pracovat s Powertexem, který mi naprosto učaroval. 
Že jste o tom ještě neslyšeli? Tak čtěte dál...

Vánoční přáníčka

V tomto příspěvku bych Vám ráda ukázala co mě momentálně nejvíce chytlo, a to tvoření z papíru :-) Už dlouhou dobu pokukuju po scrapbookingu, tvoření hlavně přáníček a později bych chtěla vytvořit v tomto stylu i našemu miminku fotoalbum.
Je pravdou, že díky tvoření Vánočních přání a visaček se seznamuji s různými lepidly, papírem atp. Člověk by nevěřil jaká je to alchymie ...
Výhodou papírového tvoření je hlavně to, že je velmi dostupné. Stačí prostě jen zajít do papírnictví- tedy alespoň v počátcích :-) 
Zde je na ukázku pár přáníček, které jsem již vytvořila...

Powertex víla Butterfly

Milé tvořilky,
stihla jsem ještě jednu powertex sošku před příchodem miminka.. no už se mi to rychle krátí :-) a pak netuším, zda bude čas, takže jsem ráda, že jsem se přemluvila a vytvořila tuhle vílu... tentokrát méně andělskou a v tmavších barvách. Používala jsem převážně hnědý powertex a bronz. Spodní část je tvořena z polystyrenu, kytičky jsou látkové a motýlek dřevěný. Kromě powertexu jsem použila také akrylové barvy na dokreslení detailů.. 
Co na ni říkáte? 
K.